Про позапланові заходи державного нагляду у сфері санітарного законодавства за 11 місяців 2024 року
Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області забезпечує постійний нагляд і контроль за дотриманням суб’єктами господарювання вимог санітарного законодавства.
Однак, чиним законодавством значно обмежено проведення заходів державного нагляду (контролю) на період воєнного стану.
Так у сфері санітарного законодавства, санітарного та епідемічного благополуччя населення протягом періоду воєнного стану дозволено здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) лише за наявності таких підстав:
1. Подання суб’єктом господарювання письмової заяви до Держпродспоживслужби або головних управлінь Держпродспоживслужби в областях та в місті Києві про здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням.
2. Доручення Прем’єр-міністра України про перевірку суб’єктів господарювання у сфері санітарного законодавства, санітарного та епідемічного благополуччя населення у зв’язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини та забезпечення безпеки держави;
3. Звернення посадових осіб військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування до Держпродспоживслужби або головних управлінь Держпродспоживслужби в областях та в місті Києві про порушення суб’єктом господарювання вимог у сфері санітарного законодавства, санітарного та епідемічного благополуччя населення.
4. Звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров’ю чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності).
За 11 місяців 2024 року Головним управлінням Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області у сфері дотримання вимог санітарного законодавства проведено 100 позапланових заходів державного нагляду контролю, з них 9 – за зверненням фізичних осіб, 91 – за поданням суб’єктом господарювання письмової заяви до Головного управління.
В розрізі об’єктів проведено: 19 позапланових заходів державного нагляду (контролю) за централізованими водопроводами, 19 – закладів дошкільної освіти, 19 – закладів загальної середньої освіти, 14 – дитячих оздоровчих та відпочинкових закладів, 7 – підприємств сільського господарства, 3 – промислові підприємства, 19 – інші (це в основному джерела нецентралізованого водопостачання – громадські криниці).
Порушення виявлялися у 66 із 100 перевірених закладів (66%), відповідно винесено 66 приписів про усунення порушень санітарного законодавства.
У зв'язку з реформою дитячого харчування та введенням в дію Постанови КМУ від 23.03.2021 № 305, що регулює організацію харчування в закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, керівники цих закладів активно звертаються до Головного управління з проханням провести позапланові заходи державного нагляду (контролю). Це дозволяє забезпечити дотримання санітарних вимог у частині організації харчування та водопостачання закладів, що є надзвичайно важливим для здоров’я дітей.
Під час таких перевірок здійснюється відбір проб питної води для перевірки її якості та змиви з поверхонь харчоблоку. Окрім цього, перевіряється виконання норм харчування згідно з погодженим меню. У 2024 році відібрано 9 готових страв на мікробіологічне забруднення, відхилень не виявлено; 6 готових страв на калорійність, відхилень не виявлено, 432 дослідження змивів з об’єктів довкілля харчоблоків, виявлено 2 позитивні, надані рекомендації щодо дотримання санітарних вимог.
Завдяки проведенню позапланових заходів державного нагляду в закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку вдається забезпечити стандарти безпеки та якості харчування, що сприяє здоров’ю та добробуту дітей. Це також допомагає запобігти порушенням санітарних норм і гарантує, що харчування в таких закладах відповідає вимогам здорового раціону та безпеки.