Фото без опису

Рак є другою найпоширенішою причиною смерті після серцево-судинних захворювань у світі. В Україні ракові захворювання відносяться до основних 5 причин смерті серед населення . Найпоширенішими видами онкологічних захворюваннь є: рак легень, рак молочних залоз та колоректальний рак.

До факторів ризику розвитку раку та багатьох інших неінфекційних захворювань належать вживання тютюну та алкоголю, нездорове харчування, низький рівень фізичної активності та забруднення повітря. Також факторами ризику раку можуть бути деякі хронічні інфекцій, такі як Helicobacter pylori, вірус папіломи людини (ВПЛ), гепатит B, гепатит C та вірус Епштейна-Барра.

Треба розуміти, що ключовими факторами зростання захворюваності на рак зумовлена основними факторами ризику, пов’язаними з поведінкою й раціоном харчування.

Тож поговорімо про основні фактори ризику і як їм запобігти:

1.Здорова їжа

Основою харчування мають стати фрукти, овочі та інші харчові продукти з рослинних джерел, як-то цільнозернові та боби ( приблизно 75% добового раціону)

заміняйте жирне і червоне м'ясо більш пісними варіантами: курятиною, рибою або бобовими. Також обмежте споживання технологічно обробленого м’яса. ВООЗ наголошує, що вживання великої кількості технологічно обробленого м’яса може збільшити ризик колоректального раку.

Уникайте страв із великим вмістом жиру, солі та цукру;

При приготуванні їжі віддавайте перевагу запіканню і варінню, а не смаженню, використовуйте мінімум олії;

Контролюйте свою вагу,  близько 20% усіх видів раку спричинено надлишковою вагою, тому споживайте тільки ту кількість калорій, яка є необхідною для задоволення потреб організму і відповідає віку, статі, способу життя.

Всесвітній фонд досліджень раку рекомендує дорослим підтримувати середній індекс маси тіла в межах 21–23 кг/м2, залежно від норми для різних популяцій, але не вище 25 (ІМТ < 25,0).

2. Відмова від тютюну і алкоголю

На куріння припадає майже 22% світових випадків смерті від раку, так як вживання тютюну є найбільшим фактором ризику розвитку раку різних типів: рак легень, ротової порожнини, горла, гортані, підшлункової залози, сечового міхура, шийки матки та нирок. Навіть якщо ви не курите, вплив пасивного куріння може збільшити ризик розвитку раку легень.

Не вживайте алкоголь. Ризик різних видів раку, у тому числі рак молочної залози, товстої кишки, легень, нирок і печінки, збільшується з кількістю вжитого алкоголю. Пам’ятайте, безпечної дози алкоголю не існує!

3. Будьте фізично активними

Для істотної користі для здоров’я необхідно щонайменше 150 хвилин на тиждень помірної аеробної активності або 75 хвилин на тиждень енергійної аеробної активності. Включіть у свій графік щонайменше 30 хвилин фізичної активності щодня.

4. Не засмагайте

Ультрафіолетове проміння не лише прискорює фотостаріння шкіри, викликаючи зморшки та пігментні плями, але й підвищує ризик раку шкіри та меланоми. Тому захист від сонця є важливою профілактикою раку шкіри.

У никайте прямого сонячного світла вдень. Влітку обмежуйте перебування на сонці з 10.00 до 16.00 год, коли сонячні промені найактивніші.

  • Захищайте відкриті ділянки тіла одягом. Більше одягу — більше захисту. Обов’язково прикривайте свої руки та ноги, надівайте головний убір з широкими полями, сонцезахисні окуляри.
  • Користуйтеся сонцезахисними засобами з SPF 30+  і не забувайте поновлювати його що дві години.
  • Уникайте соляріїв. Вони так само шкідливі, як і природні сонячні промені.

5. Вакцинація

До 25% випадків раку в країнах із низьким і середнім рівнем доходів зумовлено такими інфекціями, як гепатит і вірус папіломи людини (ВПЛ). Зокрема, вірусний гепатит В може збільшити ризик розвитку раку печінки. А вірус папіломи людини може призвести до раку шийки матки та інших статевих органів.

Профілактика раку включає захист від цих вірусних інфекцій. Поговоріть зі своїм лікарем щодо вакцинації!

6. Регулярні профілактичні огляди

Регулярні самоперевірки та скринінги для різних типів раку збільшують шанси на раннє виявлення хвороби. Якщо виявити рак на ранній стадії, є висока ймовірність позитивних результатів і успішного подолання захворювання.

Проконсультуйтеся зі своїм лікарем щодо оптимального для вас графіку онкоскринінгу.

Будьте здорові!

 

Лікар із загальної гігієни відділення

епідеміологічного нагляду (спостереження)

та профілактики неінфекційних захворювань

Калуського РВ ДУ «Івано-Франківський

ОЦКПХ МОЗ»                                                                                    Олеся Перегінець