Фото без опису

Гострі кишкові захворювання – одні з найпоширеніших інфекційних захворювань, які активізуються влітку та можуть призвести до серйозних ускладнень, особливо у дітей. У структурі інфекційної захворюваності по Україні вони займають провідне місце, а саме 48% (за період 5 місяців 2024р.). До найбільш поширених видів кишкових інфекцій відносяться дизентерія, сальмонельоз, ротавірусна інфекція, ботулізм, вірусний гепатит А, холера і ряд хвороб викликаних різними видами кишкової палички.

На Калущині за І півріччя 2024 року зареєстровано 3 випадки сальмонельозу проти 4 випадків за аналогічний період минулого року, в липні ще 3 випадки. Спалахів та групових захворювань гострих кишкових інфекцій за 6 місяців 2024 року та аналогічний період 2023 року не зареєстровано. Всього зафіксовано  44 випадки гастроентероколітів встановленої та невстановленої етіології проти 78. Також зареєстровано 5 випадків ротавірусного ентериту проти 6.

В першому півріччі 2024 року був зареєстрований сімейний спалах гепатиту А в с.Вістова Калуської ТГ. Хворіли 4 дорослих та 1 дитина 0-17 років, організована. З 2021 року по листопад  2023 року гострий гепатит А в районі не реєструвався.  

Кишкові інфекції передаються через вживання інфікованої їжі чи води, під час купання у забруднених водоймах, через брудні руки і предмети побуту. Основний шлях зараження – фекально-оральний, при якому збудник з кишківника хворого чи носія інфекції потрапляє у зовнішнє середовище, потім через рот у шлунково- кишковий тракт здорової людини і викликає захворювання. Важливо знати, що збудники таких захворювань найчастіше містяться в сирій їжі тваринного походження (яйця, непастеризоване молоко, м’ясо й морепродукти), а також на немитих овочах та фруктах. У літній період страви потрібно готувати якомога простішими з мінімальною кількістю інгредієнтів. Найкраще зберігаються добре виварені або протушковані продукти. Овочі, фрукти та ягоди слід ретельно мити перед споживанням.

  Час від зараження до перших клінічних проявів захворювання триває від кількох годин до 2-3 діб. Захворювання починається раптово: з’являється нудота, блювота, діарея, спазми в животі. Можлива виражена загальна інтоксикація: головний біль, запаморочення, підвищення температури тіла до 38-39 градусів С, слабкість, пересихання слизових оболонок.

Влітку, особливо в спекотні дні, враховуючи міграцію населення, пов’язану з воєнними діями на території нашої держави, перебування внутрішньо переміщених осіб у місцях тимчасового розміщення, підвищуються ризики виникнення та поширення кишкових інфекцій. Зазвичай спалахи гострих кишкових інфекцій виникають при проведенні урочистих та траурних заходів.

Враховуючи спекотне літо, слід пам’ятати про те, що основними причинами спалахів гострих кишкових інфекцій та харчових отруєнь в побуті є залучення до приготування страв випадкових осіб, недотримання елементарних правил особистої гігієни, технології приготування страв, зберігання продуктів харчування в антисанітарних умовах та без холодильників, недотримання температурних режимів під час перебоїв з електропостачанням. Найчастіше причиною харчових отруєнь є споживання салатів, холодцю, заливних блюд, фаршированої риби, курячих стегон, кондитерських виробів з кремом.

         Уникнути захворювання на гострі кишкові інфекції можна, якщо дотримуватись таких правил:

- не купувати продукти харчування на стихійних ринках, у невстановлених місцях,

- мити руки перед приготуванням страв та після відвідування туалету,

- не допускати споживання продуктів та напоїв з простроченим терміном зберігання,

- не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання (ріки, озера, підземні джерела, поверхневі води, тощо). Для пиття і приготування їжі використовувати воду питну бутильовану або з централізованих джерел водопостачання,

- не вживати харчові продукти та напої при найменшій підозрі щодо їх недоброякісності,

- при організованому відпочинку (туристичні мандрівки, екстремальний туризм, тощо) для миття посуду і рук вода має бути профільтрована і проварена, для пиття та приготування їжі мати з собою запас води питної,

-  при здійсненні подорожі не рекомендовано брати у дорогу продукти, що швидко псуються (ковбасні, молочні, кулінарні, кондитерські вироби або інші продукти що потребують охолодження при зберіганні),

- на відпочинку без організованого харчування виключити приготування багатокомпонентних страв, що не мають достатньої термічної обробки (паштети, мясні салати, тощо). Приготовлені страви бажано спожити відразу, а у випадку їх повторного споживання вони мають бути піддані повторній термічній обробці. Зберігання виготовленої страви без холоду не має перевищувати 2 години.

- не вживати в їжу незнайомі гриби, ягоди, трави та інші рослини,    

- керівникам закладів громадського харчування слід вчасно направляти працівників на бактеріологічне обстеження, з метою виключення носійства збудників кишкових інфекцій та при найменших розладах з боку шлунково-кишкового тракту не допускати їх до роботи.

У випадку виявлення перших ознак кишкового захворювання необхідно терміново звернутись до найближчої лікувальної установи. Не рекомендовано займатись самолікуванням. При груповому відпочинку, хворого бажано тимчасово (до прибуття лікаря) ізолювати від решти колективу. У випадку погіршення стану хворого, негайно викликайте швидку допомогу.

         Памятайте – ваше здоровя у ваших руках!

 

 

 

Лікар-епідеміолог                                                   Мирослава ГУМЕНЯК